Co ma w składzie karma dla rybek?

kitten-1154693_1280

Bardzo dużo osób postanawia hodować w swoim domu rybki. Są to miłe zwierzątka akwariowe, których obecność potrafi pozytywnie wpłynąć nie tylko na dane pomieszczenie, ale również na właściciela. Aby jednak rybki miały się dobrze i zawsze dawały nam mnóstwo radości swoją obecnością, muszą być odpowiednio odżywiane. Na rynku jest mnóstwo opcji w tym aspekcie, ale jakie z nich najlepiej wybierać?

Co powinna zawierać karma?

Dawniej producenci skupiali się na specyfikach, których receptura była oparta głównie na zbożach. Z czasem jednak się to zmieniało. Ryby mają bowiem spore potrzeby żywieniowe, a poza tym ich dieta musi być urozmaicona. W związku z tym dobrze zbilansowane karmy dla tych zwierzątek powinny mieć w swoim składzie takie składniki jak witaminy, minerały, białka czy tłuszcze. Najlepsze preparaty są bogate w te elementy i dzięki temu rybki są zdrowe oraz w pełni zadowolone z życia.

0737_16014_53bd0693cd3a1

Rodzaje karm dla rybek

Trzeba sobie zdawać sprawę, że nie każda rybka będzie zadowolona z otrzymanej karmy. Jest to spowodowane tym, że mamy wiele różnych gatunków, które preferują inne menu. W związku z tym na rynku znajdują się karmy, które można podzielić na kilka grup. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić pokarm przeznaczony tylko i wyłącznie dla np.: ryb drapieżnych mięsożernych. Warto też wspomnieć o karmach dla zwierząt roślinożernych oraz wszystkożernych.

Istnieje również inny podział, z jakim możemy się spotkać. W tym przypadku wyróżniamy takie karmy jak naturalne, suszone, liofilizowane i preparowane. Te ostatnie w większości są przygotowywane ze składników naturalnych, ale jednak sztucznie wzbogacanych. Karmy te mogą być dostępne pod różnymi postaciami (płatków, granulek, tabletek czy pałeczek).

Karmy suszone są głównie oparte na białku. Dzięki temu idealnie nadają się dla rybek będących w fazie intensywnego wzrostu. Producenci dodają do nich też barwniki. Te elementy mają zaś powodować, że nasze rybki będą miały piękną barwę. Karmy te występują pod postacią proszku, płatków, albo organizmów wodnych. Czasami spotyka się pokarmy suszone, które stanowią niewielkie ryby.

1146_7729_53bcfb0045099

Jak powstają karmy liofilizowane? Zabieg ich wytworzenia polega na zamrożeniu poszczególnych organizmów. W dalszej kolejności umieszcza się je w próżni. Karma ta może mieć różne formy (proszku, kostek, albo całych organizmów).

0768_96_53bcf82c89fdd

W przypadku karm naturalnych mamy do czynienia z żywymi organizmami (jeśli chodzi o ryby drapieżne i wszystkożerne). Co w sytuacji wegetarian? Tutaj możemy spotkać się z glonami, warzywami czy roślinami wodnymi. Karmy naturalne nie tylko występują pod różnymi postaciami. Mają także różne sposoby ich nabycia. Można je bowiem standardowo kupić, ale to nie jedyna opcja. Niektórzy samodzielnie łowią przysmaki dla swoich rybek, albo nawet hodują.

Czym kierować się przy wyborze karmy?

Jeśli zdecydujemy się na tę formę przede wszystkim powinniśmy uważnie przeczytać etykietę, aby dostosować pożywienie do gatunku naszych rybek. Trzeba też sobie zdawać sprawę, że zwierzątka akwariowe muszą mieć urozmaiconą dietę, dlatego nie należy skupiać się tylko na jednym elemencie. Warto też podkreślić, że właściciel powinien serwować swoim rybkom odpowiednią ilość pokarmu dostosowaną do ich potrzeb żywieniowych.

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *