Zbilansowana dieta dla ciężarnej kotki

cat-1594171_1280

Ciężarna kotka wymaga od właściciela szczególnej troski, z uwzględnieniem specyficznych potrzeb żywieniowych. Zwierzę spodziewające się kociąt nie powinno spożywać zwykłej karmy, ponieważ tego typu produkty nie są w stanie zapewnić czworonogowi pełnowartościowej diety. Pokarm dla ciężarnej kotki musi być bogaty w witaminy i minerały wspomagające pracę całego organizmu. Warto zdecydować się na zakup specjalistycznej karmy dla kocich mam lub samemu skomponować odpowiednio zbilansowane posiłki. Ta druga ewentualność wiąże się jednak z wieloma trudnościami.

Dieta ciężarnej kotki ? jakie składniki są najważniejsze?

Osoby zainteresowane kupnem gotowych karm dla ciężarnych kotek koniecznie powinny upewnić się, że są one źródłem białka o najwyższej jakości oraz posiadają w składzie tłuszcz zwierzęcy. Takie komponenty nie tylko wzmacniają organizm czworonoga, ale także pozytywnie wpływają na rozwój płodu. Jeśli nie zamierzamy podawać gotowych produktów, możemy samodzielnie skomponować pokarm dla ciężarnej kotki na bazie mięsa, które jest źródłem łatwo przyswajalnego białka. Dobrym wyborem będzie cielęcina, królik, indyk czy baranina. Z ryb natomiast warto wyróżnić makrelę, tuńczyka, szproty czy śledzie. Obowiązkowym składnikiem w diecie kociej mamy są jajka na twardo oraz sery ? żółty i twarogowy. Menu należy wzbogacić gotowanymi warzywami, w tym marchewką czy fasolą szparagową. Ważne jest, aby w rozsądny sposób dawkować produkty pochodzenia zwierzęcego, z uwzględnieniem zapotrzebowania na witaminę A czy D. Zbilansowana dieta kotki powinna również dostarczać do organizmu pupila kwasy tłuszczowe z grupy omega.

bez-tytulu

Pokarm dla ciężarnej kotki ? co należy wyeliminować?

Niektóre produkty spożywcze mogą bardzo negatywnie wpłynąć na pracę organizmu przyszłej kociej mamy. Przede wszystkim należy pamiętać o wyeliminowaniu ryb w postaci wędzonej oraz zrezygnowaniu z surowych warzyw. Istotne jest także ograniczenie śmietany oraz czerwonego mięsa. Szczególną uwagę trzeba zachować przy porcjowaniu – zbilansowana dieta kotki powinna uwzględniać od czterech do pięciu posiłków. Lepiej częściej karmić czworonoga, ale za to pamiętać o mniejszych porcjach. Dzięki temu kotka nie będzie mieć problemów trawiennych, a jej organizm szybko przyswoi wartościowe składniki. Trzeba zaznaczyć, że u wielu kocich mam można zauważyć dolegliwości związane z zaparciami ? w takim przypadku należy wyeliminować produkty, które potencjalnie mogłyby je wywołać, i zastąpić je daniami na bazie buraków. Skuteczna okaże się także terapia z pomocą oleju parafinowego.

bez-tytulu

Na koniec należy wspomnieć, że zbilansowana dieta ciężarnej kotki powinna również uwzględniać potrzeby kociąt. Pod tym kątem warto wyróżnić produkty, które pomogą pupilowi w wytworzeniu pełnowartościowego mleka. Wraz ze zbliżającym się porodem należy dodatkowo sięgnąć po suplementy dla kotek będące źródłem tauryny i wapnia. Tym sposobem można wpłynąć na rozwój kociąt i zapewnić im wzmocnienie układu szkieletowego. Suplementację dla kocich mam trzeba stosować pod okiem specjalisty.

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *