Czy warto zdecydować się na drugiego kota?

cats-2126698_1280

Czy dwa koty w mieszkaniu to dobre rozwiązanie? Jak najbardziej, jeśli tylko w odpowiedni sposób dobierzemy naszemu pupilowi czworonożnego towarzysza. Warto zdecydować się na drugiego kota, ponieważ nowy domownik zmotywuje do większej aktywności i sprawi, że samotny do tej pory zwierzak będzie bardziej skłonny do interakcji z właścicielem. Najlepiej przyjąć pod swój dach kocięta z jednego miotu, które są przyzwyczajone do swojego towarzystwa i od małego potrafią razem się bawić, zasypiać, a nawet jeść. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest możliwe, a najczęściej o zakupie drugiego zwierzaka myślą właściciele, którzy już od dłuższego czasu posiadają dorosłego kota.

j

Wybór drugiego kota – o czym musimy pamiętać?

Nasz czworonożny przyjaciel z pewnością posiada już swoje przyzwyczajenia, nawet jeśli jest w naszym domu zaledwie od roku czy dwóch lat. Czuje się pewnie w przestrzeni mieszkania, które traktuje jako swój rewir. Warto podkreślić, że te zwierzęta posiadają bardzo silne poczucie własności, dlatego pojawienie się konkurenta zawsze będzie dla pupila stresującym przeżyciem. Wybór drugiego kota musi być zatem dokładnie przemyślany, aby nasz czworonożny przyjaciel jak najszybciej przestał traktować go jak intruza. Podstawowa zasada mówi, że należy wybierać zwierzę płci przeciwnej. Ważne jest również, aby nowy pupil był znacznie młodszy od dorosłego. W praktyce, do dorosłego kocura najlepiej wybrać małą kotkę, natomiast dorosła kotka najbardziej komfortowo poczuje się w towarzystwie dorastającego kociaka.

klll

Dlaczego warto zdecydować się na drugiego kota?

Zapewnienie dorosłemu kotu młodszego towarzysza zawsze jest dobrym pomysłem, bo dzięki temu nasz starszy pupil stanie się bardziej aktywny. Obecność dwóch czworonogów to najlepsze antidotum na zwierzęcą nudę. Koty będą w ciągłym ruchu, skłonne do wspólnych zabaw czy gonitw po ogrodzie. Taka aktywność pozytywnie wpłynie na ich sprawność fizyczną. Warto podkreślić, że dzięki temu uda nam się zapobiec otyłości, która jest częstą przypadłością starszych czworonogów. Istotne jest, aby dwa koty w mieszkaniu oswoiły się ze swoją obecnością. W pierwszą noc należy je odseparować – tak, aby młodszy pupil mógł spokojnie zapoznać się z nowym otoczeniem i z domownikami. Starszy zwierzak na pewno od razu wyczuje jego obecność, dlatego będzie lepiej przygotowany na to, aby na drugi dzień przywitać się z nowym mieszkańcem. Oczywiście mimo wszystko zwierzęta na początku mogą nie zareagować na siebie zbyt przyjaźnie, ale po jakimś czasie same ustalą zasady wzajemnego współżycia.

kkkkkkkk

Nikt lepiej nie zrozumie naszego kota niż drugi kot, dlatego warto przyjąć pod swój dach drugiego pupila. Ważne jest, aby przystosować swój dom do obecności dwóch zwierząt – dobrym pomysłem może być zakup podwójnej miseczki oraz odpowiednio dużego drapaka. Warto także zdecydować się na zakup dwóch oddzielnych legowisk – aby zaspokoić potrzebę posiadania własnego terytorium. Jeśli w prawidłowy sposób dobierzemy koty pod względem wieku i płci, nasi pupile szybko nawiążą wspólny język.

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *