Czym dokarmiać ptaki?

birds-664232_1280

Wiele gatunków ptaków zimuje w naszym kraju, co niestety wiąże się z trudnościami ze zdobyciem pokarmu. Z tego powodu warto zdecydować się na ich dokarmianie, z uwzględnieniem ich najważniejszych potrzeb. Niestety, niektórzy Polacy wciąż nie mają świadomości dotyczącej wyboru właściwego pokarmu. Tymczasem nieodpowiednie produkty spożywcze mogą zaszkodzić naszym ćwierkającym przyjaciołom i doprowadzić do poważnych problemów trawiennych. Najlepiej zdecydować się na gotowe mieszanki dla ptaków, ale można także samodzielnie zbilansować ptasie menu z wykorzystaniem właściwych nasion czy owoców.

Dokarmianie ptaków zbożem i nasionami

W ptasiej diecie doskonale sprawdzają się przede wszystkim zboża i nasiona. Ta zasada dotyczy nie tylko papug czy kanarków, ale również stworzeń dzikich. Mądre dokarmianie ptaków powinno być dopasowane do preferencji konkretnych gatunków. W karmniku może znaleźć się między innymi proso. Przywołane zboże przyciągnie przede wszystkim mniejsze ptaki, takie jak wróble i mazurki. Jest ono także atrakcyjne smakowo dla zięb oraz dzwońców. Optymalnym wyborem okaże się słonecznik. Wysypując go w karmniku, mamy szansę skłonić do przylotu nie tylko wróble czy sikorki, ale i łuszczaki. Dla większości gatunków najlepszym rozwiązaniem będzie czarny słonecznik, ponieważ posiada on łatwą do rozłupania skórkę. Warto zaznaczyć, że gotowe mieszanki dla ptaków zazwyczaj bazują właśnie na tym składniku. Dla naszych śpiewających przyjaciół dobrym wyborem okaże się też siemię lniane. Niestety, większość gatunków za nim nie przepada, chociaż ma on zbawienne właściwości na ich kondycję i stanowi źródło wysokojakościowego białka. Jeśli zależy na na przyciągnięciu szczygłów, w karmniku powinna się znaleźć olejarka abisyńska.

bez-tytulu

bez-tytulu

Dokarmianie większych ptaków ? jakie wybrać składniki?

W przypadku ptaków wodnych, takich jak kaczki i łabędzie, utarło się przekonanie o konieczności dokarmiania ich chlebem. W rzeczywistości jednak nie ma on dobrego wpływu na ich organizm, a dodatkowo szybko pleśnieje i może doprowadzić do poważnych dolegliwości pokarmowych. Najlepiej zastąpić go gotowanymi warzywami, oczywiście bez dodatku soli. Dokarmianie większych ptaków wodnych może obejmować między innymi marchew oraz ziemniaki. W przypadku dzięciołów strzałem w dziesiątkę okaże się naturalna słonina, która jest uwielbiana również przez sikorki. Jeśli chcemy dokarmić mewy, powinniśmy sięgnąć po świeże ryby. W przypadku ptaków krukowatych dobrze sprawdzą się orzechy ? kruki czy wrony nie powinny mieć problemów z ich rozłupaniem. W diecie wielu ptaków kluczową rolę odgrywają owoce. Dla przykładu, jabłko zasmakuje nie tylko drozdom, ale także kwiczołom, jemiołuszkom czy kosom.

Dokarmianie ptaków umożliwi nam obserwację wielu ciekawych gatunków, które przylecą do przygotowanego przez nas jedzenia. Warto zapewnić ćwierkającym przyjaciołom odpowiednie zabezpieczenie na zimę, aby niesprzyjające warunki pogodowe nie były dla nich aż tak kłopotliwe. Jeśli nie mamy czasu na samodzielne skomponowanie odpowiedniego pokarmu, możemy zdecydować się na gotowe mieszanki.

bez-tytulu

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *