Okres ochronny ryb ? najpopularniejsze gatunki

fish-1149465_1280

Wielu wędkarzy specjalizuje się w połowie konkretnych gatunków fauny, zapoznając się z przepisami dotyczącymi tej kwestii. Najważniejszy jest okres ochronny ryb, który dokładnie określa, w jakich miesiącach nie można na nie polować. W zależności od wybranego gatunku, wspomniane ograniczenie może trwać nawet parę miesięcy. Warto przyjrzeć się aktualnym przepisom dotyczącym tych ryb, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród polskich wędkarzy.

Popularne gatunki ryb ? okresy ochronne

Okresy ochronne ryb są zróżnicowane w zależności od konkretnych gatunków. Oczywiście niektóre z nich w ogóle nie podlegają tego rodzaju ograniczeniom. Wśród amatorów wędkarstwa dużym zainteresowaniem cieszy się łosoś. W tym przypadku okres ochronny zależy od wybranych odcinków Wisły. Powyżej zapory we Włocławku obejmuje on daty od 1 października do 31 grudnia. Poza wspomnianym okresem ograniczenie obejmuje również zakaz połowu w poszczególne dni tygodnia, jeśli weźmiemy pod uwagę odcinek rzeki od zapory aż do ujścia – tutaj okres ochronny obejmuje cały grudzień. Popularną rybą wśród wędkarzy jest także sieja ? w przypadku tego gatunku zakaz połowu dotyczy okresu od 1 października do końca grudnia. Amatorzy szczupaków muszą liczyć się z wielomiesięcznym ograniczeniem ? od 1 stycznia do 30 kwietnia. Polscy wędkarze często skupiają się przede wszystkim na węgorzach. W tym przypadku przerwa w połowie obejmuje okres od 15 czerwca do 15 lipca. Jeśli obiektem zainteresowania jest sandacz, należy wstrzymać się z wędkowaniem od początku roku aż do 31 maja. Znacznie krótszy okres ochronny dotyczy siei ? od 1 października do końca grudnia. W przypadku sumów ograniczenie połowu jest zależne od obszaru wędkowania i może obejmować okres od 1 listopada do 30 czerwca lub od 1 marca do 31 maja.

Wymiary ochronne ryb

Oprócz okresów ochronnych znamiennym ograniczeniem są także wymiary ochronne. Dotyczą one szczegółowych długości ryb ? przepisy odnoszą się do minimalnej długości, która musi zostać osiągnięta, aby wędkarz mógł zatrzymać złowioną rybę. W przypadku lina wymiary ochronne obejmują zwierzęta do 25 cm. Łososie można łowić powyżej 30 cm. Jeśli chodzi o lipnie, ograniczenie również dotyczy ryb do 30 cm. Bardziej rygorystyczne wymiary ochronne odnoszą się do okoni ? do 18 cm. Popularne sandacze można łowić powyżej 50 cm długości, natomiast sumy ? powyżej 70 cm. W przypadku węgorza jest to ograniczenie do 40 cm. Amatorzy troci muszą zdecydować się na łowienie ryb powyżej 35 cm. Nieco większa długość dotyczy szczupaków ? do 50 cm. Wśród polskich wędkarzy popularne są również wzdręgi, które można łowić powyżej 15 cm.

W zależności od konkretnych gatunków ryb okresy ochronne są dość zróżnicowane, dlatego amatorzy sumów, węgorzy czy sandaczy koniecznie powinni zapoznać się z aktualnymi przepisami. Rozporządzenia w tym zakresie często podlegają zmianom, co jest zależne od specyfiki określonych przedstawicieli wodnej fauny. Oprócz okresów ochronnych istotne są także ograniczenia dotyczące minimalnych wymiarów ryb.

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *