Czyszczenie akwarium – o czym należy pamiętać?

fish-1254320_1280

Każdy właściciel akwarium powinien pamiętać o regularnym czyszczeniu zbiornika, aby zapewnić mu satysfakcjonującą estetykę. Brudne szyby zazwyczaj są największym problemem, ale nie można zapominać o konieczności usunięcia nieczystości ze sztucznych roślin i innych elementów. Czyszczenie akwarium nie jest trudnym zadaniem, jeśli tylko skorzystamy z praktycznych akcesoriów. Z ich pomocą szybko przywrócimy zbiornikowi atrakcyjny wygląd, który pozwoli nam podziwiać fascynujący świat podwodnej fauny i flory.

Czyszczenie akwarium ? kolejność wykonywanych czynności

Efektywne sprzątanie akwarium musi być podporządkowane odpowiedniej kolejności wykonywanych prac. Przyjmuje się, że na początku najlepiej zająć się oczyszczaniem szyb wewnętrznych. Następnie należy zadbać o właściwą estetykę dekoracji, w tym między innymi skał lub roślin. W kolejnych krokach wyczyszczenie akwarium musi uwzględnić żwirek i inne elementy podłoża. Ważne jest także, aby zająć się pominiętymi obszarami szkła i stałymi częściami wyposażenia. Dopiero na końcu należy skupić się na dokładnym wyczyszczeniu filtrów. Bardzo istotne jest, by zachować odpowiednie odstępy czasu ? nie można od razu zająć się estetyką wszystkich elementów akwarium, aby nie zaburzyć naturalnej gospodarki bakterii. Najlepiej zachować kilkutygodniową przerwę przed usunięciem brudu z filtrów, ponieważ one również są przekaźnikiem korzystnych dla ekosystemu bakterii.

Sprzątanie akwarium ? przydatne akcesoria

Każdy właściciel akwarium powinien zaopatrzyć się w funkcjonalne oprzyrządowanie, które pozwoli szybko wyczyścić cały obszar zbiornika wodnego. Niezastąpiony okaże się między innymi skrobak do szyb, świetnie sprawdzający się na ich wewnętrznej stronie. Z jego pomocą szybko pozbędziemy się nawet bardzo uporczywego osadu. Szczególną uwagę należy zwrócić na konieczność usunięcia glonów z elementów dekoracyjnych. Niekiedy niezbędne okaże się zastosowanie specjalnego wybielacza, który zapewni satysfakcjonujące rezultaty. Wyczyszczenie akwarium musi skupiać się także na samym żwirze. Aby pozbyć się charakterystycznego osadu, koniecznie należy zdecydować się na zastosowanie odmulacza. Z jego pomocą można szybko przefiltrować większe i drobniejsze kamyczki ? i tym samym zapewnić rybom czyste, bezpieczne podłoże. Sprzątanie akwarium zazwyczaj zmusza nas także do wyczyszczenia filtra. W wielu przypadkach najprostszym rozwiązaniem okaże się po prostu jego wymiana na nowy egzemplarz ? musimy jednak pamiętać, że wówczas zaburzymy florę bakteryjną całego zbiornika. Jeśli stosujemy filtry z aktywnym węglem, najlepiej wymieniać ich wkłady mniej więcej po upływie trzech tygodni.

1706_17633_564f810f00934

Warto pamiętać, że regularne czyszczenie akwarium pozwoli na dłużej zachować jego estetykę. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni do zastosowania silniejszych środków do usuwania uporczywego osadu. Częste zdrapywanie glonów oraz odmulanie podłoża zapewni naszemu zbiornikowi atrakcyjną prezencję. Oczywiście ważne jest także, aby zbyt intensywne prace porządkowe nie wpłynęły negatywnie na florę bakteryjną akwarium.

1999_13136_53bd02766544a

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *