Dlaczego sierść kota wypada?

cat-649164_1280

Koty w ciągu roku średnio dwukrotnie zmieniają swoją okrywę włosową. Czasami jednak to zjawisko występuje o wiele częściej, co każdego właściciela powinno zaniepokoić. Permanentne wypadanie sierści u kota ma wiele przyczyn. W poniższym tekście dowiecie się, co wpływa na taki stan i jak mu skutecznie zapobiegać.   

Jakie są powody wypadania sierści?

Przede wszystkim przyczyna bardzo często jest powiązana z miejscem tracenia sierści u naszego pupila. Jeśli łysienie następuje po jego bokach, to wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że nasz kot ma atopię. Za tym tajemniczym pojęciem kryje się jedna z alergii wziewnych. Czasami  łysienie w tej części jest spowodowane przez zmiany hormonalne, lub bardzo poważne choroby. Taką może być np.: nowotwór jąder. Jeśli zaś mamy do czynienia z łysieniem na grzbiecie naszego czworonoga, to bardzo możliwe, że kot ma depresję, lub jest permanentnie narażony na silne czynniki stresogenne. Na pewno takich zmian w wyglądzie nie należy lekceważyć.

Czasami nie każdy dostrzega nadmierne łysienie na grzbiecie czy po bokach swojego pupila. Jeśli jednak traci on sierść na pyszczku oraz w okolicach oczu, to wtedy każdy właściciel od razu doskonale wie, że ze zwierzęciem dzieje się coś bardzo niedobrego. W takim przypadku kot najprawdopodobniej został zaatakowany przez pasożyty zewnętrzne, lub ma łojotok. Niebezpieczna jest też sytuacja, w której kot masowo traci sierść w okolicach ogona. Tam także przyczyną może być już wyżej wspomniany łojotok. Podobne objawy mogą spowodować zmiany hormonalne wywołane groźnymi dolegliwościami (jak np.: niedoczynność tarczycy).  Jeśli zaś nasz kot ma zdecydowanie mniej sierści, niż powinien w okolicach brzucha, może być to spowodowane nadmiernym stresem, alergiami pokarmowymi czy wziewnymi. W przypadku, kiedy nasz mały czworonóg cierpi na taką dolegliwość, to sam podgryza własne futerko, co prowadzi do jego nadmiernej redukcji.

Przyczyną wypadania sierści u kotów jest też ich niewłaściwe żywienie. Jeśli serwujemy naszym małym pupilom karmy, w których brak jest określonych składników odżywczych, to niestety musimy się liczyć z wystąpieniem takiego właśnie zjawiska. Szczególnie warto w tym miejscu wymienić kwasy omega-3 i omega-6. Łysienie kotów może być także spowodowane brakiem odpowiednich witamin, minerałów oraz białka w ich codziennym jadłospisie.

Trzeba też dodać, że nadmierne tracenie sierści przez koty może być również spowodowane chorobami narządów wewnętrznych. Zazwyczaj są to dolegliwości wątroby i nerek, albo anemia.

Jak zapobiegać wypadaniu sierści u kota?

Na pewno trzeba zadbać o zdrowe odżywianie. Karma powinna być odpowiednio zbilansowana i zawierać wszystkie najważniejsze składniki odżywcze.

0305_3892_53bcf95d5f7ac

Warto też zadbać o odpowiednią dawkę minerałów (głównie cynku). Nie możemy też zapomnieć o stosownej ilości białka podawanemu naszemu czworonogowi. Trzeba zwrócić uwagę, aby koty miały również odpowiednią ilość biotyny. Element ten znakomicie stymuluje gęstość i połysk okrywy włosowej.

1680_11802_53bd00f86ae09

Dobrze byłoby, abyśmy nie narażali naszego kota na nadmierny stres i nagłą zmianę otoczenia. Niekorzystne działania emocjonalne także bowiem przyczyniają się do wypadania sierści.

Jeśli mimo tego kot ma problem z nadmiernym łysieniem trzeba bezzwłocznie udać się do weterynarza. Ten przeprowadzi dokładne badania w celu wykrycia konkretnej przyczyny i powie co zrobić, aby nasz kot wrócił do pełnej sprawności.

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *