Dzienne limity połowu ryb

fish-210844_1280

W trosce o utrzymanie optymalnej liczebności poszczególnych gatunków ryb, Polski Związek Wędkarski ustanowił różne formy limitów, które dotyczą między innymi okresów ochronnych, wymiarów ochronnych czy maksymalnych rekordów. Na szczególną uwagę zasługują dzienne limity połowu, które muszą być respektowane przez każdego czynnego wędkarza użytkującego wody podlegające Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu. Oczywiście ważne jest, aby na bieżąco śledzić zmiany w przepisach podlegających regulacji, w zależności od aktualnej liczebności wybranych gatunków.

Charakterystyka dziennych limitów połowu ? jakie gatunki nie podlegają limitom?

Dzienny limit połowu ryb traktuje o maksymalnej liczbie ryb wybranego gatunku, które wędkarz może zabrać z danego zbiornika wodnego. Ograniczenie obejmuje całą dobę, jednakże nie dotyczy wszystkich gatunków. Wędkarze zainteresowani dorszem lub beloną mogą do woli oddawać się swojej pasji, bez dobowych limitów. Pod tym kątem warto wyróżnić także karasie i krąpie. Dzienne limity połowu nie dotyczą również tołpygi, która jest dość popularna wśród polskich amatorów wędkarstwa. Jak widać, brak ograniczenia odnosi się do gatunków, którym nie grozi gwałtowne zmniejszenie liczebności, a ich złowienie nie jest trudnym zdaniem nawet dla początkujących hobbystów.

Dzienny limit połowu ryb ? przykładowe gatunki

Dobowe limity połowu różnią się w zależności od konkretnego gatunku ? w niektórych przypadkach są bardzo restrykcyjne. Dla przykładu, z jednego łowiska w ciągu doby można zabrać maksymalnie jednego suma. Niektóre gatunki są liczone łącznie ? dzienne limity połowu karpia obejmują trzy sztuki, razem z brzaną i amurem. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku brzany i amura. Dobowe ograniczenie rzędu dwóch sztuk dotyczy bolenia, wraz z gatunkami typu łosoś, sandacz, szczupak, troć, sieja i węgorz. Znacznie mniejsze ograniczenie dotyczy jazia ? w tym wypadku wędkarz może zabrać ze sobą aż dziesięć sztuk, liczonych razem z kleniem. Taki sam limit dotyczy leszcza. Amatorzy lina muszą pamiętać o maksymalnej ilości czterech sztuk. Dobowe limity połowu to nie tylko limity obejmujące konkretną ilość ryb, ale także wartości kilogramowe. Dowodem na potwierdzenie tej tezy są takie gatunki, jak miętus, ukleja, wzdręga, świnka, płoć czy okoń ? w każdym z wymienionych przypadków jest to maksymalna wartość pięciu kilogramów. Dzienne limity połowu względem jelca oraz sielawy także liczone są w kilogramach, skutkując podobnym ograniczeniem rzędu 5 kg.

Dla doświadczonych wędkarzy dobowe limity połowu nie są utrudnieniem, a przepisowe ograniczenia są w pełni zrozumiałe. Dzięki nim w łowiskach wciąż można cieszyć się gatunkową różnorodnością ryb, która dla wielu hobbystów jest najważniejszym atutem wędkowania. Informacje na temat aktualnych limitów połowu można znaleźć w sieci ? koniecznie należy się z nimi zapoznać, szczególnie jeśli zależy nam na rzadszych gatunkach. Dobowe ograniczenia są regulowane przez Polski Związek Wędkarski, który dba o monitorowanie liczebności poszczególnych gatunków.

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *