Jak kupić dobrą wędkę?

fishing-931991_1280

Wędkowanie to naprawdę ciekawe hobby, które pozwala się znakomicie zrelaksować i wyciszyć. Aby jednak wypad na ryby był całkowicie udany, potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt. Wybór wędki nie jest łatwy i szczególnie osobie początkującej może sprawić kłopot. Postanowiliśmy jednak podpowiedzieć, na które aspekty zwrócić szczególną uwagę.

Jakie są najważniejsze parametry wędki?

Przy wyborze wędki na pewno warto zwrócić uwagę na jej ciężar wyrzutu. Na jego podstawie dobiera się obciążniki i przynęty. Jeśli ciężar wyrzutu wynosi 10-25, to wtedy zestaw tych elementów nie powinien ważyć mniej, niż 10 g i nie więcej, niż 25 g. Warto mieć to na uwadze, ponieważ nie stosowanie się do tego może powodować problemy z wędkowaniem, albo nawet złamanie wędziska.

Istotnym parametrem jest także długość transportowa (po złożeniu). Tutaj sprawa wydaje się prosta. Im wędka będzie miała mniej cm w tej kwestii, tym łatwiej będzie ją przewozić z miejsca na miejsce.

Nie można zapomnieć też o samej długości sprzętu. Na podstawie tego parametru można określić jej przeznaczenie. Im dłuższe wędki, tym większa sposobność na zarzucanie na dalsze odległości.

Istotnym wskaźnikiem jest też waga wędki. Najlepiej, aby była ona jak najlżejsza. Wtedy wędkarz ma dużo większy komfort – zwłaszcza przy tak zwanym łowieniu na spinning.

W środowisku wędkarskim wyróżnia się także takie pojęcia, jak akcja. Ten parametr decyduje o tym, jak wędka będzie zachowywać się w czasie wyrzutu i holu ryby. Poza tym ma też wpływ na odkształcanie w trakcie tych zabiegów. Warto dodać, że ma to także wpływ na jakość wędkowania.

Jakie są rodzaje wędek?

Poznaliśmy najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę w czasie kupowania sprzętu do łowienia ryb. Teraz czas na ich podział. Rozpocznijmy od wędek teleskopowych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że rozkłada się je poprzez wysuwanie kolejnych elementów, które schowane są jeden do drugiego. Główna zaleta? Małe rozmiary po złożeniu.

8998_17036_55094fd66f3fa

Warto też zaznaczyć, że na rynku mamy wędki segmentowe. Składają się one z kilu części. Wędkarze podkreślają, że ten sprzęt ma bardzo dobrą akcję, dzięki czemu wędkowanie jest naprawdę skuteczne.

9123_16980_55080c6d15752

Na rynku są też obecnie wędki jednoczęściowe. Ich główną zaletą jest z kolei niezwykła wytrzymałość. Są bowiem typy wędkarstwa, które wymagają sporych przynęt (jak choćby jerkingowe). W związku z tym sprzęt składający się z kilku części jest o wiele bardziej narażony na uszkodzenia. Warto też podkreślić, że wędki tego typu są znakomite do połowów z łódki. Wady? Przede wszystkim długość transportowa. W przypadku tej wędki nie mamy możliwości jej złożenia i zmniejszenia wymiarów. Przez to w pewnych przypadkach może to przysporzyć sporych problemów – patrząc pod kątem transportu tej właśnie wędki.

Rodzaje wędkowania

Sprzęt dobiera się też w oparciu o rodzaj wędkowania. W Polsce mamy ich kilka. Jest to choćby wędkarstwo spinningowe, castingowe, jerkingowe, feedery, karpiowe, surfowe, morskie, muchowe czy podlodowe. W zależności od sposobu wędki różnią się między sobą swoimi parametrami i właściwościami.

9114_16994_55080c6d4e179

9459_16865_54d9c468a2d59

5979_16892_5504502cc0120

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *