Jak postępować ze złowioną rybą?

fishing-425342_1280

Doświadczeni wędkarze doskonale zdają sobie sprawę, w jaki sposób należy obchodzić się ze złowioną rybą, aby nie sprawiać jej dodatkowego bólu. Niektórzy amatorzy wędkarstwa zabierają ze sobą złowione okazy, podczas gdy inni wypuszczają je do wody. Niezależnie od intencji, zawsze należy zachować maksimum ostrożności, aby przez przypadek nie skrzywdzić zwierzęcia. Bardzo ważne jest między innymi odpowiednie odhaczanie ryby, w czym pomocne okażą się praktyczne przyrządy wędkarskie.

Jak obchodzić się z rybą, którą zabieramy do domu?

Jeśli zamierzamy zabrać złowione okazy, musimy najpierw upewnić się, że nie zabraniają nam tego przepisy dotyczące okresów ochronnych. W przypadku niektórych gatunków istotny jest przede wszystkim ich rozmiar. Odhaczanie ryby powinno nastąpić szybko i sprawnie ? tak, aby jej dodatkowo nie męczyć. W tej czynności pomocny okaże się metalowy wypychacz lub praktyczne szczypce. Niedoświadczeni wędkarze mogą mieć problemy z tym zadaniem, głównie z uwagi na nadmierną ruchliwość ryby. W takim wypadku należy przykryć jej oczy, co momentalnie ją uspokoi. Dzięki temu z łatwością odhaczymy rybę, bez uszkadzania jej ciała. Nie tylko metalowy wypychacz jest ważnym elementem wędkarskiego ekwipunku ? warto zabrać ze sobą pałkę, dzięki której szybko zabijemy rybę i tym samym sprawimy, że nie będzie się dłużej męczyć. Czasami lepszym rozwiązaniem będzie utrzymanie stworzenia w wodzie ? szczególnie jeśli zamierzamy spędzić na łowisku kolejne godziny. Dzięki profesjonalnym siatkom z rozpinającymi obręczami zapewnimy rybie pełną swobodę ? do czasu, gdy opuścimy teren jeziora. Ważne jest, aby siatkę umieścić we właściwym miejscu. Latem należy zapewnić złowionym rybom zacienione stanowisko, aby nie narażać ich na nadmierne nasłonecznienie.

6209_7250_53bcfa9313ee3

6204_15006_53bd04ebdd7eb

Co zrobić, gdy zamierzamy wypuścić rybę?

Niektórzy wędkarze decydują się na wypuszczenie złowionej ryby, przede wszystkim w trosce o zachowanie różnorodności gatunkowej danego akwenu. Bardzo ważne jest, aby zrobić to błyskawicznie, ponieważ każda chwila zwłoki odbija się na kondycji stworzenia. Wypuszczenie złowionej ryby wymaga niemałej ostrożności. Okaz nie może wypaść z naszych rąk, ponieważ wówczas mógłby przypadkowo uderzyć na przykład o powierzchnię pomostu. Co więcej, podczas wyślizgiwania się z naszych dłoni ryba automatycznie traci część swojej warstwy ochronnej pod postacią śluzu. Wielu wędkarzy, zanim zwróci stworzeniu wolność, decyduje się na wykonanie pamiątkowego zdjęcia. W takiej sytuacji należy pamiętać, aby jak najszybciej zrealizować swoje zamierzenie ? szczególnie, jeśli temperatura powietrza jest znacznie podwyższona, i wpuścić stworzenie do wody. Warto podkreślić, że ryba znajdująca się poza swoim naturalnym środowiskiem bardzo się męczy, co objawia się chociażby trudnościami w oddychaniu. Z tego powodu wypuszczenie złowionej ryby nie może być niepotrzebnie przedłużane.

Każdy amator wędkarstwa powinien wiedzieć, w jaki sposób należy postępować ze złowioną rybą. Ważne jest, aby nie przysparzać stworzeniu dodatkowego cierpienia ? niezależnie od tego, czy zamierzamy zadbać ze sobą złowione okazy, czy też zdecydujemy się na ich wypuszczenie.

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *