Jakie rybki można trzymać razem w akwarium?

75653568f2579ecaa2b93de5f5201719 (2)

Skompletowanie odpowiednich gatunków ryb do akwariów wielogatunkowych nie jest prostym zadaniem, ponieważ nie wszystkie mogą ze sobą koegzystować. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, w tym między innymi preferencje żywieniowe wybranych gatunków. Przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie należy zapoznać się z charakterystyką konkretnych ryb, szczególnie pod kątem specyfiki hodowli.

Wsparcie dla początkujących akwarystów

Osoby, które po raz pierwszy zakładają akwarium wielogatunkowe powinny skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych akwarystów. Należy bowiem podkreślić, że właśnie dzięki doświadczeniu innych osób można upewnić się, czy wybrane gatunki sprawdzą się w jednym akwarium. Warto zatem dzielić się swoimi spostrzeżeniami, które okażą się pomocne przy tworzeniu obsady, na przykład do biotopowego akwarium. W sklepach zoologicznych powinny być dostępne wiarygodne listy przykładowych krzyżówek ryb, które ułatwią potencjalnym klientom podjęcie ostatecznej decyzji.

Po zapoznaniu się z dostępnymi wytycznymi początkujący akwarysta z łatwością oceni, czy dany gatunek można zaliczyć do grona agresywnych, czy raczej towarzyskich ryb. Jeśli zdecydujemy się na rzadko spotykane połączenie gatunków, koniecznie musimy uważnie obserwować ich kooperację. Wnioskami warto podzielić się ze sprzedawcą, który udostępni zdobyte informacje z myślą o kolejnych miłośnikach ryb.

Przykładowe połączenia gatunków

Hodowcy ryb akwariowych mogą polecić wiele sprawdzonych połączeń gatunkowych, które dobrze ze sobą koegzystują. Dla przykładu można wspomnieć o popularnych gupikach, które można łączyć z neonami czerwonymi i niebieskimi. Przy takim zestawieniu sprawdzą się również kiryski, zamieszkujące dolną część akwarium.

2599_12887_53bd02064394a

Kiryski i neonki można trzymać razem z prętnikami, oczywiście utrzymując odpowiednie proporcje. Niektóre gatunki ryb zachowują się dość agresywnie w stosunku do przedstawicieli innych gatunków, co skutkuje między innymi obgryzaniem płetw.

8507_9365_53bcfc88b9557

Przykładem jest chociażby brzanka sumatrzańska, której nie należy hodować razem z gatunkami posiadającymi dłuższe płetwy czy wąsy.

8421_9363_53bcfc885bd40

Co za tym idzie, gatunki skalarów czy gurami nie będą pod tym kątem dobrą propozycją. Można natomiast zestawić brzankę z parą pielęgnicy zebry.

0415_10098_53bcfdf778dd8
Warto pamiętać o tym, że poszczególne gatunki ryb preferują inne obszary akwarium. Jeśli zależy nam na wypełnieniu jego górnej części, dobrym wyborem okażą się pstrążenice. Można je hodować razem ze skalarami, neonami czy wybranymi gatunkami barwniaków.

8536_8841_53bcfbbd69ee7

Przed kompletowaniem obsady do akwarium należy zapoznać się ze specyfiką poszczególnych gatunków, prosząc sprzedawcę o fachową poradę. Niektóre gatunki, takie jak chociażby neony, są rybami stadnymi.

W przypadku innych gatunków najlepiej sprawdzą się połączenia parami lub połączenia haremowe. Należy także pamiętać o parametrach wody, w tym o preferowanej temperaturze. Istotne są również przyzwyczajenia wybranych ryb ? niektóre pływają głównie w określonych rejonach akwarium, dlatego nie wchodzą w drogę innym gatunkom. Podczas tworzenia wielogatunkowego akwarium musimy mieć na uwadze wszystkie wymienione czynniki.

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *