Kiedy i dlaczego węże zrzucają skórę?

corn-snake-1974865_1280

Początkujący hodowcy gadów koniecznie powinni zapoznać się ze zwyczajami swoich ulubieńców. Warto zwrócić uwagę chociażby na linienie u węży, które jest charakterystycznym zjawiskiem dla tych zwierząt. Nazwą tą określa się zrzucanie skóry przez gady i w efekcie ? pojawienie się nowej powłoki. Węże linieją dość regularnie, a częstotliwość jest zależna od wielu czynników. W tym okresie należy zagwarantować pupilom spokój, aby zmiana skóry była dla nich mniej stresująca.

Zrzucanie skóry u węży –  jaka jest przyczyna?

Linienie u węży wiąże się z koniecznością dostosowania skóry do wzrostu gada. Ponieważ nie rośnie ona wraz ze zwierzęciem, co jakiś czas staje się ona za ciasna i następuje naturalna regeneracja jej powierzchni. Warto podkreślić, że zrzucanie skóry u węży ma także związek ze zmianą jej dotychczasowych właściwości. Z upływem czasu staje się ona bardziej szorstka i w efekcie nie spełnia już swojej roli. Zwierzę ma większe problemy ze swobodnym poruszaniem się po podłożu, ale istotna jest również ochrona przed pasożytami. Z szorstkiej powierzchni znacznie trudniej się ich pozbyć ? wylinka węży ma zatem znaczenie w kontekście zdrowotnym. Co więcej, dzięki zrzucaniu skóry gad może zapewnić sobie przejrzystość w warstwie zabezpieczającej narząd wzroku.

Bez tytułu

Linienie u węży ? kiedy i jak przebiega?

Częstotliwość wylinki u węży jest zależna przede wszystkim od wieku gada oraz charakteru diety. Najczęściej proces ten trwa mniej więcej 10 dni, a hodowcy dzielą go na cztery etapy. Młodsze gady mogą pozbywać się skóry nawet raz w miesiącu, co jest związane z ich intensywnym wzrostem. Wylinka węży dorosłych może następować raz w roku, do czterech razy. W początkowym etapie wyraźnie widać mniejszą aktywność gada, a nawet zmniejszenie apetytu. Zrzucanie skóry u węży jest także zasygnalizowane szukaniem przez pupila ciemnych i wilgotnych stanowisk. Warto ułatwić gadowi to zadanie i urządzić terrarium w taki sposób, aby zapewnić mu dostęp do wilgotnego legowiska. W następnym etapie zwierzę pozostaje w kryjówce, co wiąże się z problemami ze wzrokiem. Na ciele widać białą wydzielinę, dzięki której pupil szybciej oddziela od siebie dwie warstwy skóry. W tym okresie wylinka węży może spowodować u nich agresję ? dlatego właściciele powinni zachować szczególną ostrożność. W trzecim etapie nie widać zmiany w ubarwieniu nowej skóry, a także nie widać mlecznej wydzieliny. Zwierzę niekiedy wychodzi ze swojej kryjówki, jeśli naskórek wymaga dodatkowego wysuszenia. W końcowym etapie gad staje się bardziej aktywny, co objawia się pocieraniem o akcesoria zamieszczone w terrarium. Dzięki temu łatwiej jest mu zrzucić wylinkę ? nowy naskórek jest w pełni ukształtowany.

Bez tytułu

Na koniec warto podkreślić, że linienie u węży jest dla ich organizmu niemałym obciążeniem. Co za tym idzie, po zakończeniu wszystkich etapów zwierzę zazwyczaj ma wzmożony apetyt ? warto wziąć to pod uwagę przy układaniu codziennego jadłospisu dla pupila. Najważniejsze jest, aby w tym okresie zadbać o ciszę i spokój w otoczeniu gada.

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *