Najpopularniejsze choroby ryb akwariowych

fish-961953_1280

Choroby ryb akwariowych spędzają sen z powiek wielu hodowcom, chociaż ci bardziej doświadczeni doskonale wiedzą, w jaki sposób można im przeciwdziałać. Najważniejsza jest bowiem profilaktyka, dzięki której można zapobiec większości spośród najczęściej występujących dolegliwości. Niestety, nierzadko choroba występuje na skutek niezapewnienia rybom optymalnych warunków. Często przyczyną jest za niska lub za wysoka temperatura wody czy nieprawidłowe połączenie konkretnych gatunków ryb. Należy także zwrócić uwagę na samo żywienie, ponieważ pokarm niedostosowany do specyfiki ryby może spowodować poważne problemy trawienne.

Choroby grzybicze, bakteryjne i wirusowe

Nieodpowiednia pielęgnacja jest jedną z głównych przyczyn wystąpienia chorób o podłożu grzybiczym, wirusowym czy bakteryjnym. W przypadku niektórych gatunków zbyt niska temperatura może spowodować rozwój tak zwanej pleśniawki. Warto zatem upewnić się, czy wybrane przez nas odmiany ryb nie potrzebują cieplejszej wody i zdecydować się na zakup odpowiedniej grzałki z funkcją termometru. Pleśniawka może być także wywołana stresem związanym z transportem ryb. Objawia się ona charakterystycznymi zmianami w postaci jasnych kłaczków, przypominających watę.

2169_17725_56631d711f666

Ryby mogą zostać zaatakowane wieloma pasożytami, w tym chociażby nicieniami. Zazwyczaj zostają ona pochłonięte poprzez żywy pokarm ? szczególnie, jeśli pochodzi on z niesprawdzonego źródła. Należy także wyróżnić choroby bakteryjne. Wiele z nich powstaje na skutek niewłaściwego oczyszczania wody. Ważne jest, aby stosować filtry i co jakiś czas wykonywać testy wody akwariowej. Do jednej z poważniejszych chorób bakteryjnych należy choroba kolumnowa, znana także jako fleksibakterioza. Zazwyczaj atakuje ona skrzela, jednakże w niektórych przypadkach dotyka narządów wewnętrznych.

PicMonkey Collage

Choroby spowodowane niewłaściwym żywieniem

Odpowiednio zbilansowana dieta ryb to najlepszy sposób na zapewnienie im profilaktyki pod kątem chorób żywieniowych. Do najpopularniejszych z nich należy zapalenie przewodu pokarmowego. Często właściciele nie zdają sobie sprawy, jak znamienne w skutkach może być przekarmianie wybranych gatunków. Tymczasem znaczny przyrost tłuszczu powoduje spadek aktywności, co odbija się także na kondycji samych płetw. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, może dojść do szybkiego wypełniania jelit kałem, co prowadzi do poważniejszych stanów zapalnych. W zależności od upływu czasu, w przeciągu którego zostanie postawiona diagnoza, zwiększa się ryzyko, że ryb nie da się wyleczyć. Na początkowych etapach choroby zalecane są tak zwane kąpiele lecznicze, z wykorzystaniem roztworu soli kamiennej. Przy regularnym stosowaniu można wyleczyć ryby, oczywiście pamiętając o zmianie diety.

W przypadku niektórych chorób konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów i roztworów. Najlepiej poprosić o pomoc specjalistę, który wskaże leki o interesującym nas zakresie działania. Przede wszystkim jednak należy zastanowić się, co mogło wywołać daną chorobę, dokładnie analizując warunki, jakie zapewniliśmy wybranym gatunkom ryb.

PicMonkey Collage

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *