Napowietrzanie wody w akwarium

fish-684020_1280

Odpowiednie warunki panujące w akwarium są priorytetem w przypadku hodowli ryb akwariowych. Co więcej, poszczególne czynniki wpływają także na kondycję samych roślin. Pod tym kątem bardzo ważne jest regularne napowietrzanie wody w akwarium, aby w ten sposób zadbać o optymalną ilość tlenu. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar, może bardzo negatywnie odbić się na kondycji akwariowych stworzeń. Dla przykładu, zbyt duże stężenie wody tlenem może w skrajnych przypadkach doprowadzić do bąbelkowej choroby ryb, której skutkiem bywa śnięcie większości populacji.

Niedotlenienie wody w akwarium ? do czego może doprowadzić?

Nieodpowiedni poziom tlenu zazwyczaj dotyczy jego niedoboru. Jeśli stężenie wody tlenem nie będzie dostosowane do specyfiki zbiornika wodnego i potrzeb ryb, szybko zaobserwujemy niepokojące skutki. Przede wszystkim niedotlenienie może powodować poważne schorzenia ryb i pozostałych mieszkańców akwarium. Charakterystyczne są także zmiany dotyczące roślinności, która nie wytrzymuje nadmiaru makroelementów. Niedotlenienie wody w akwarium prowadzi również do zakwitu glonów, które są nie tylko nieestetyczne, ale także mogą zagrażać zdrowiu innych organizmów. Takie zjawisko wzmaga amonifikację ? jeśli poczujemy w pobliżu akwarium nieprzyjemny zapach, prawdopodobnie konieczne okaże się dodatkowe napowietrzenie wody. Charakterystyczny swąd jest wywołany osadzaniem się martwej materii organicznej.

bez-tytulu

Napowietrzanie wody w akwarium ? jakie metody wybrać?

Odpowiednio dostosowane wyposażenie akwarium pomoże nam zadbać o dodatkowe napowietrzenie wody. Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się bardzo efektywne filtry, które z łatwością można dostosować do aktualnych potrzeb. W akwariach szczególnie często są stosowane pompki membranowe, niezastąpione w procesie tłoczenia powietrza. Są one banalnie proste w obsłudze, a dodatkową zaletą jest stosunkowo niska cena. Dobrym wyborem jest także pompka tłokowa czy bardziej specjalistyczna turbina napowietrzająca. Przywołany rodzaj pompki charakteryzuje się wyjątkowo cichą pracą, która na pewno nie okaże się kłopotliwa dla domowników. Jej mechanizm działa w oparciu o koło zamachowe, cylindry i tłoki. Produkt cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród profesjonalnych hodowców. Warto również zwrócić uwagę na metody naturalne. Napowietrzanie wody w akwarium następuje na skutek umieszczenia w zbiorniku nowych roślin, które będą dodatkowym źródłem tlenu.

bez-tytulu

Na koniec warto podkreślić, że skuteczność napowietrzania wody jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim należy wspomnieć o ilości ryb ? jeśli w zbiorniku wodnym jest ich dość sporo, musimy zadbać o dodatkowe źródła tlenu. Na napowietrzenie wpływa także temperatura wody oraz jej ruch. Ponadto, jeśli na tafli utrzymuje się tak zwana błona białkowa, należy liczyć się z gorszą przepuszczalnością ? w takiej sytuacji tlen nie przenika swobodnie z atmosfery. Na szczęście dzięki profesjonalnemu oprzyrządowaniu z łatwością można zadbać o optymalny poziom napowietrzenia w całym akwarium.

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *