Okres ochronny ryb – czym jest, na czym polega?

fisherman-585707_1280

Każdy amator wędkarstwa powinien zapoznać się z okresami ochronnymi poszczególnych gatunków ryb, aby mieć pewność, że może oddawać się swojej pasji zgodnie z obowiązującymi przepisami. Informacje na ten temat można znaleźć między innymi w Internecie, na stronach poświęconych wędkarstwu. W razie wątpliwości, warto skontaktować się z Polskim Związkiem Wędkarstwa, który decyduje o aktualnej gospodarce rybacko-wędkarskiej. Należy podkreślić, że okres ochronny ryb jest zróżnicowany w zależności od konkretnego gatunku. Co więcej, może on ulec zmianom ? dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem połowu dokładnie sprawdzić bieżące informacje na ten temat.

Okres ochronny ryb ? najważniejsze informacje

Ochrona ryb jest regulowana prawnie, między innymi poprzez wyznaczanie okresów ochronnych dla poszczególnych gatunków. Aktualnie w naszym kraju obowiązują rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące połowu ryb, w tym także rybołówstwa morskiego. Wędkarze muszą również przestrzegać Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb, który odnosi się do wód należących do Polskiego Związku Wędkarskiego. Okres ochronny ryb oznacza nie tylko bezwzględny zakaz połowu konkretnych gatunków, ale także zakaz niszczenia ich środowiska, w tym naturalnych siedlisk. Złamanie przepisów z tego zakresu wiąże się z konsekwencjami prawnymi i sankcjami finansowymi ? zazwyczaj od 50 do 200 zł. Ochrona gatunkowa ryb ma na celu zapewnić im trwałość biologiczną i wiąże się z ich liczebnością na danym obszarze. Wyznaczone zakazy połowu odnoszą się do okresu procesów rozrodczych konkretnych gatunków, co wpływa na zróżnicowanie w szczegółowych terminach. Nie bez znaczenia jest także liczebność danego gatunku, która z upływem czasu może ulec znacznym zmianom. Z tego powodu bardzo ważne jest jej regularne monitorowanie, aby na tej podstawie wyznaczyć okres ochronny ryb.

Ochrona gatunkowa ryb ? czy dotyczy każdego gatunku?

Ochrona gatunkowa ryb odnosi się przede wszystkim do gatunków, których liczebność nie jest stała ? także z uwagi na działalność wędkarzy. Warto zapoznać się z listą przedstawicieli podwodnej fauny, których nie obejmują tego rodzaju ograniczenia. Wśród popularniejszych gatunków można wyszczególnić: ukleję, okonia, karpia, dorsza, płoć, leszcza, karasia czy amura. Ochrona ryb nie dotyczy również belony, krąpia, sielawy, tołpygi czy wzdręgi. Oczywiście sytuacja prawna w kolejnych latach może ulec zmianie, dlatego zawsze należy upewnić się, czy wybrany gatunek wciąż nie podlega ochronie, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji prawnych.

Okresy ochronne ryb dotyczą zarówno gatunków jeziornych, jak i ryb morskich. Szczegółowe dane na temat ich trwania można odnaleźć w Internecie, na stronach dla amatorów wędkarstwa. Warto także zwrócić uwagę na limity oraz wymiary ochronne, dzięki którym można nieco bliżej zapoznać się ze specyfiką konkretnych gatunków. Należy zaznaczyć, że poza okresami ochronnymi zmianom ulegają także sankcje finansowe – związane z nieprzestrzeganiem rozporządzeń dotyczących gospodarki rybacko-wędkarskiej.

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *