Strzyżenie psa – wymysł czy obowiązek?

white-1019003_1280

Właściciele czworonogów muszą dbać nie tylko o odpowiednią dietę pupila, ale także o jego pielęgnację ? kierując się potrzebami konkretnej rasy. Na szczególną uwagę zasługuje strzyżenie psów, które wciąż rodzi sporo kontrowersji. Niektórzy sądzą, że tego typu zabiegi są całkowicie zbędne, stając się wymysłem przewrażliwionych właścicieli zwierząt. Tymczasem profesjonalny groomer cieszy się coraz większym zainteresowaniem ? nie tylko wśród osób, które wraz ze swoim pupilem uczestniczą w wystawach psów czy kotów. Niewątpliwie w wielu przypadkach strzyżenie kota czy psa okaże się priorytetem, aby zadbać o komfort zwierzęcia.

Pielęgnacja psa ? co trzeba wziąć pod uwagę?

Strzyżenie psa powinno być uzależnione od specyfiki rasy naszego pupila. W przypadku niektórych czworonogów takie zabiegi rzeczywiście okażą się zbędne ? szczególnie jeśli zwierzę posiada dość krótką sierść. Najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę wygodę zwierzęcia. U niektórych ras za długa sierść staje się dla pupila sporym problemem. Przede wszystkim stanowi ona dodatkowy balast ogrzewający ciało. Często sierść zachodzi na oczy, ograniczając zwierzęciu widoczność. Wówczas profesjonalny groomer jak najbardziej powinien przystrzyc pieska, biorąc pod uwagę specyfikę włosia. Taki zabieg okaże się strzałem w dziesiątkę także dla właścicieli. Czworonogi o długiej sierści mają skłonność do jej gubienia, co skutkuje licznymi kłębkami, które znajdujemy w naszym mieszkaniu. Warto zaznaczyć, że niektóre zabiegi pielęgnacyjne można wykonać samodzielnie. Strzyżenie psa niekiedy ogranicza się do usunięcia martwej sierści. Dzięki nowoczesnym trymerom można naprawdę szybko wykonać to zadanie, jednocześnie dbając o odpowiednią kondycję włosia naszego pupila.

2855_13060_53bd02749cb6d

Strzyżenie kota ? czy warto się zdecydować?

Strzyżenie sierści zazwyczaj kojarzy się z poszczególnymi rasami psów, jednakże ten zabieg bywa niezbędny także w przypadku kotów. Tutaj również wiele zależy od rodzaju sierści naszego pupila. Większość kotów nie ma problemów z samodzielnym dbaniem o higienę, jednakże u zwierząt z nadwagą codzienne czynności pielęgnacyjne są znacznie utrudnione. Wówczas profesjonalne strzyżenie będzie dla zwierzęcia prawdziwym wybawieniem ? o ile kot dobrze czuje się z krótszą sierścią. Samopoczucie pupila powinno być priorytetem ? niektóre czworonogi mogą być po strzyżeniu bardziej rozdrażnione, zmuszając właściciela do rezygnacji z omawianych zabiegów. Nie tylko strzyżenie psów jest podyktowane długością sierści ? w przypadku kotów również jest to jeden z wyznaczników. Jeśli nasz pupil ma problemy skórne, wyregulowanie sierści pozwoli nam lepiej zadbać o jego zdrowie.

Jak widać, strzyżenie psa często jest podyktowane względami higienicznymi oraz komfortem pupila. Warto pamiętać także o innych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak chociażby regularne szczotkowanie sierści oraz usuwanie martwego włosia. Jeśli chodzi o częstotliwość strzyżenia, jest ona zależna od specyfiki rasy czworonoga ? w przypadku psów zazwyczaj regulacja sierści odbywa się 2-3 razy w ciągu roku.

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *