Świergotki – przydatne informacje

Red-rumped Parrot

Amatorzy egzotycznych zwierząt nie mogą narzekać na brak interesujących gatunków, które są łatwo dostępne w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych. Wiele osób decyduje się na zakup papugi, jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak opiekować się poszczególnymi gatunkami. Dla osób początkujących najczęściej zalecane są papużki faliste, które zarazem są najpowszechniejsze wśród hodowców. Dobrym wyborem będzie także hodowla świergotek, ponieważ są to ptaki o małych wymaganiach ? na pewno nie sprawią problemów nawet amatorom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z opieką nad pierzastymi przyjaciółmi.

Bez tytułu

 

Świergotka w mieszkaniu ? o czym należy pamiętać?

Zanim zdecydujemy się na zakup świergotki, musimy przygotować dla niej klatkę z odpowiednim wyposażeniem. Najważniejsze jest, aby zapewnić papużce dobrze zbilansowaną dietę. Na szczęście świergotki nie są kłopotliwe w żywieniu, a zalecane ziarna są ogólnodostępne w sklepach zoologicznych. W menu pupila powinny znaleźć się ziarna słonecznika, nasiona prosa, nasiona konopi czy kanar. Omawiane składniki zazwyczaj znajdują się w uniwersalnych mieszankach dla papug. Świergotka w mieszkaniu na pewno nie okaże się kłopotliwa, ale z powodzeniem można także trzymać ją w zewnętrznej wolierze. Warto podkreślić, że jest to możliwe nawet późną jesienią czy zimą ? wówczas należy jednak zapewnić pupilowi dostęp do zadaszonej budki z dodatkową izolacją. Hodowla świergotek nie jest problematyczna także z tego względu ? omawiany gatunek dobrze znosi nawet niższe temperatury powietrza. Osoby niezainteresowane większą hodowlą mogą trzymać papużkę w klatce o długości jednego metra, lub też w nieco krótszym modelu, w zależności od możliwości przestrzennych mieszkania.

Bez tytułu

Świergotki ? najważniejsze informacje

Wśród świergotek najpopularniejsza jest świergotka seledynowa, którą najczęściej można znaleźć w sklepach zoologicznych. Występuje ona w różnych kolorystycznych odmianach, w tym w odmianie cynamonowej, pastelowej, lutino czy niebieskiej. Omawiany gatunek nie powinien być łączony z innymi papugami, szczególnie w okresie lęgowym, ponieważ mogłoby to rozbudzić agresję wobec innych osobników. Świergotka seledynowa nie jest kłopotliwa w rozmnażaniu, dlatego często jest wybierana przez osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z hodowlą papug. Zazwyczaj w ciągu roku odbywają się dwa lub trzy lęgi. W praktyce, wystarczy udostępnić pupilom odpowiednio dużą budkę lęgową, wyposażoną w warstwę torfu i trocin. Uwagę należy skierować na zachowanie samca ? jeśli będzie on agresywny wobec piskląt, należy przenieść je do innej klatki. Świergotka seledynowa jest gatunkiem, u którego występuje dymorfizm płciowy, zaś cechą niezależną od płci jest bardzo długi ogon.

Świergotki są doskonałym wyborem, gdy szukamy papużki odpowiedniej dla dziecka. Ten gatunek szybko zaaklimatyzuje się w mieszkaniu i na pewno nie okaże się kłopotliwy pod kątem żywienia. Warto podkreślić, że jest on także dobrym wyborem dla początkujących hodowców, którzy nie mają doświadczenia w opiece nad papugami.

Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *